Poradna Brusle

Hokejové brusle Bauer

 

Hokejové brusle

Volba správných bruslí co se týče značky, velikosti, řady a modelu může být těžší než se zpočátku může zdát. Proto je dobré si před samotným výběrem zodpovědět otázky za jakým účelem brusle kupuji (veřejné bruslení, příležitostné hraní, pravidelné hraní několikrát v týdnu, nebo profi hraní hokeje), jaký styl bruslení preferuji a kolik peněz chci investovat.

 
 
 
 
 
 

Brusle BauerParametry, které určují kvalitativní třídu hokejových bruslí

 • Pevnost a vyztužení bruslí (ochrana nohy hráče)

 • Kvalita vnitřních výstelek (rychlost vysychání)

 • Hmotnost bruslí

 • Tepelná tvarovatelnost bruslí

 • Možnost samostatné výměny runneru (nože)

 • Kvalita oceli runneru (nože)

 • Další parametry (horní hrana Comfort Edge, asymetrická přední špička,...)

 • Naprofilování nožů (vyšší modely bruslí mají v základu nože již naprofilované)


Hokejové brusle Bauer

 

Kvalitativní úrovně hokejových bruslí

 

 

 • Intermediate základní úroveň - základní míra ochrany a pohodlí. Nemožnost tepelného tvarování brusle

 • Intermediate střední úroveň - vyšší míra ochrany i pohodlí, využity patentované technologie. Možnost tepelného tvarování bruslí

 • Intermediate nejvyšší úroveň - nejvyšší možná míra ochrany i pohodlí, využity patentované technologie. Možnost tepelného tvarování bruslí. Asymtericky tvarovaná přední špička brusle, horní hrana Comfort Edge,..

 • Intermediate nejvyšší úroveň - nejvyšší možná míra ochrany i pohodlí, využity patentované technologie. Možnost tepelného tvarování bruslí. Asymtericky tvarovaná přední špička brusle, horní hrana Comfort Edge,..

 

 • Seniorská základní úroveň - základní míra ochrany a pohodlí. Nemožnost tepelného tvarování brusle

 • Seniorská střední úroveň - vyšší míra ochrany i pohodlí, využity patentované technologie. Možnost tepelného tvarování bruslí

 • Seniorská nejvyšší úroveň - nejvyšší možná míra ochrany i pohodlí, využity patentované technologie. Možnost tepelného tvarování bruslí. Asymtericky tvarovaná přední špička brusle, horní hrana Comfort Edge,..


 

Správný výběr vhodné velikosti bruslí Bauer

V každé řadě bruslí Bauer je rozdělené zda jsou modely nabízené ve všech velikostech (v celých číslech a i půlkách) nebo zda jsou nabízeny pouze v celých číslech. Základní modely jsou ve většině případů nabízeny pouze v celých číslech např. 1 (EUR 33.5), 2 (EUR 35) atd. Střední a vyšší modely jsou vždy nabízeny ve všech velikostech např. 1 (EUR 33.5), 1.5 (EUR 34), 2 (EUR 35), 2.5 (EUR 35.5) atd.

 

Značení bruslí Bauer do sezóny 2019/2020 (Youth, Junior a Senior)

Tabulka velikostí bruslí Bauer do sezóny 2019/2020

 

Značení bruslí Bauer od sezóny 2020/2021 (Youth, Junior, Intermediate a Senior)

Tabulka velikostí bruslí Bauer od sezóny 2020/2021

 

Zde najdete odkazy na jednotlivé velikostní kategorie:

*ponz.: Větší velikost než EUR 48 se vyrábí v jednom modelu bruslí s názvem Bauer Supreme M4, eventuálně lze zhotovit brusle na míru, což je ale časově i cenově náročnější.


Šířky bruslí s označením D, EE a R

 

Šířka bruslí

Základní modely bruslí se vyrábí pouze v jedné univerzální šířce bruslí (někde označováno R). U vyšších modelů je ovšem možné vybrat si ze dvou šířek bruslí, a to z varianty D nebo EE. Rozdíl v šířce bruslí začíná přibližně ve středu brusle (při nazutí na nohu přibližně v půlce chodidla) a pokračuje až do špičky brusle.

Šířka D představuje užší verzi přední části brusle, verze EE pak představuje širší variantu přední části brusle.

Nově potom od sezony 2020/2021 se u vyšších modelů bruslí volí ze 3 FITů, které blíže přiblížíme níže.

Střední a nejvyšší model dětských (yth) bruslí kolekce Supreme sezony 2020/2021 (jedná se o modely Supreme 3S Yth a Supreme 3S PRO Yth) jsou vyráběny pouze v šířce D. Stejně tak tomu je i u dětských Vapor bruslí s označením modelů Vapor 3X Yth a Vapor 3X PRO Yth.


 

Tvarovatelnost bruslí

Tepelné tvarování se provádí z důvodu většího pohodlí a snadnějšího navyknutí na nové brusle zejména v oblasti kotníků. U nižších modelů bruslí, kde není možné provést tepelné tvarování bruslí, si hráč vnitřek brusle postupně vymačkává při bruslení během tréninku či zápasu. Tento proces bývá zdlouhavější a hráč má při tom omačkané kotníky, než si na brusle zvykne. Více informací naleznete Vypékání bruslí

Video o tepelném tvarování bruslí Bauer Supreme 2020/2021

Tepelně tvarovatelné brusle naleznete zde

 


Výměna nože

Značky Bauer i CCM mají ve své nabídce velkou řadu jednotlivých modelů, které se liší jak cenou, tak samozřejmě i kvalitou. A jedno z kritérií kvality je i to, zda mají nebo nemají brusle samostatně měnitelné nože. Pokud u bruslí není možné nůž vyměnit, tak v případě prasknutí nože je nutné vyměnit celý holder (bílý plast) s nožem, který je v holderu vlisován. Pokud dané brusle mají měnitelný nůž, je systém výměny jednoduchý a rychlý. U Baueru se jedná o patentovaný EDGE systém, díky kterému nůž vyměníte během několika vteřin. Brusle s měnitelnými noži naleznete zde.

Při výměně nože u Baueru zmáčknete černý plastový obdelník u paty brusle a nůž chytnete u paty brusle a vytáhnete. Při nasazení nového nejprve nasunete nůž u špičky brusle, poté opět zmáčknete černý obdelník a nasunete také u patky.

Jako náhradní nože se u Baueru využívájí tyto varianty:

 • Fly-Ti runner - Novinka sezóny 2023/2024. Jedná se o prémiovou kvalitu oceli s titanovou úpravou povrchu. Tato povchová úprava zajišťuje lepší zaříznutí nože do ledu a delší životnost broušení díky "odolnějším" hranám nože. Jedná se o nejvyšší variantu nože, kterou značka Bauer nabízí (výška stejná jako Pulse Ti, Pulse, LS+ a Fly-X). Nože jsou také předem naprofilované na 10´, díky čemuž má každý pár těchto nožů stoprocentně totožný tvar (nenaprofilované nože mívají z výroby menší odchylky). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů POWERFLY a také do holderů EDGE.
 • Fly-X runner - I zde se jedná o novinku sezony 2023/2024. Jedná se o nejvyšší variantu nože, kterou značka Bauer nabízí (výška stejná jako Pulse Ti, Pulse, Fly-Ti a LS+). Nože jsou také předem naprofilované na 10´, díky čemuž má každý pár těchto nožů stoprocentně totožný tvar (nenaprofilované nože mívají z výroby menší odchylky). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů POWERFLY a také do holderů EDGE.

 

 • LightSpeed Pulse TI Edge - Novinka sezóny 2020/2021. Nůž má prémiovou ocel a titanovou povrchovou úpravu, díky čemu je dosaženo lepší zaříznutí do ledu a delší životnost každého broušení. Nůž je oproti typům LS3, LS4 a LS5 ještě o 1,5 mm vyšší. Dalším rozdílem je fakt, že je tento nůž předem naprofilovaný na profil 10´, díky čemuž má každý pár těchto nožů stoprocentně totožný tvar (nenaprofilované nože mívají z výroby menší odchylky). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

 • LightSpeed Pulse Edge - Novinka sezóny 2020/2021. Nůž je oproti typům LS3, LS4 a LS5 ještě o 1,5 mm vyšší. Dalším rozdílem je fakt, že je tento nůž předem naprofilovaný na profil 10´, díky čemuž má každý pár těchto nožů stoprocentně totožný tvar (nenaprofilované nože mívají z výroby menší odchylky). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

 • LightSpeed Carbonlite Edge - Novinka sezóny 2021/2022. Revoluční provedení nože, kdy je nůž extrémně lehký (pouze 90 gramů / nůž). Výška nože je stejná jako u modelů Pulse a Pulse Ti. Stejné je také předpřipravení nože na profil 10´, díky čemuž má každý pár těchto nožů stoprocentně totožný tvar (nenaprofilované nože mívají z výroby menší odchylky). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

 • LightSpeed+ (LS+) Edge - Novinka sezóny 2022/2023. Výškově tyto nože odpovídají nejvyšším nožům značky Bauer na trhu (označení LS Pulse, LS Pulse TI, LS Carbonlite). Nože LS+ mají různé profily dle velikosti, kterou zvolíte: Velikost 1 - 3   -   profil 13" / označován jako BALANCE - naleznete na bruslích Supreme 3S JR, Supreme 3S PRO JR, Supreme M4 JR, Supreme M5 PRO, Vapor 3X JR, a Vapor 3X PRO JR. Velikost 4 - 6   -   profil 10" / oblíbený profil, který je možný užívat nebo relativně rychle přeprofilovat na něco jiného - naleznete na bruslích Supreme M4 INT, Supreme M5 PRO INT, Supreme MACH INT, Vapor 3X INT, Vapor 3X PRO INT, Vapor HYPERLITE INT. Dalším benefitem naprofilování těchto nožů "rovnou z výroby" je to, že mají oba nože stoprocentně stejný tvar (nože bez profilování můžou být nepatrně odlišné i na nových bruslích). Více informací o profilování bruslí naleznete zde. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

 • LightSpeed 2 Edge - Náhradní nůž s označením EDGE pro snadnou výměnu. Nůž má základní výšku a kvalitní ocel. Starší model, již se nevyrábí. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

  LightSpeed 4 Edge - Nůž má oproti typu LS2 kvalitnější ocel a je vyšší (stejná výška jako LS3). Starší model, již se nevyrábí. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

  LightSpeed 5 Edge - Povrch nože je z karbonu, čímž je dosažena ještě vyšší tvrdost nože. Nůž je oproti typu LS2 vyšší a zároveň stejně vysoký jako typ LS3 a LS4. Starší model, již se nevyrábí. Nože jsou vhodné do holderů s označením EDGE.

   


Správný výběr délky nože

Správný výběr délky nože

Délka nože je udávána přímo na noži v části, která se zasouvá do bílého plastového holderu. Údaj požadované délky nože naleznete i na brusli v místě, kde je holder přinýtovaný k brusli v oblasti paty. Délka je udávána v milimetrech (např. 263, 272, 280 atd.).

Údaj na holderu je navíc ještě doplněn o informaci, zda se jedná o levý ("L" - left) nebo pravý ("R" - right) holder. Tato informace je důležitá pro případnou výměnu holderu, ale pro výměnu nože je nepodstatná (nože se nerozlišují na levý a pravý).


Správný výběr velikosti tkaniček

 • Délka 180 cm - vhodná pro dětské velikosti bruslí s označením Y6 - Y13,5 (EUR 23,5 - EUR 33).

 • Délka 240 cm - vhodná pro juniorské brusle a pro část intermediate velikostí. Označení JR 1 - JR 5,5 případně INT 4 - INT 5,5). Značení EUR 33,5 - EUR 39.

 • Délka 270 cm - vhodná pro část intermediate velikostí a seniorské velikosti bruslí. Označení INT 6 - INT 6,5, případně SR 6 a více. Značení EUR 40,5 a více.

 • Délka 310 cm - vhodná pro hokejisty, kteří mají seniorské brusle a tkaničky si rádi omotávají kolem kotníků (výrobce ovšem tento způsob vázání nedoporučuje).

 

Výše uvedené délky tkaniček a doporučení vycházejí z předpokladu, že jsou tkaničky vyšněrované do všech oček bruslí.


Hokejové Brusle Bauer Supreme Ultra Sonic

 

Nové FITY bruslí

Nově od sezony 2020/2021 přichází Bauer s revolucí ve značení bruslí, kdy budou 3 nejvyšší modely bruslí nabízeny ve variantách FIT 1, FIT 2 a FIT 3.

Tato změna vzešla z několikaletého sběru dat pomocí skenerů 3D Skate Lab, kdy bylo analyzováno takřka 1 milion skenů.

Dříve platilo, že po použití skeneru bylo doporučeno, zda má zákazník volit řadu Supreme, Vapor nebo případně Nexus na základě tvaru jeho nohy. Nově, na základě vytvoření FITů, si zákazník zvolí řadu bruslí na základě stylů svého bruslení (buď Supreme nebo Vapor) a poté pouze zvolí FIT brusle, který mu nejlépe sedne na tvar jeho chodidla.

FIT 1 - úzká noha a nízký nárt

FIT 2 - středně široká noha a středně vysoký nárt

FIT 3 - široká noha a vysoký nárt

Video - Představení nových střihů bruslí Bauer od sezóny 2020/2021 naleznete zde

 

Všechny modely řady Vapor 2023/2024:

 • Bauer X JR (univerzální) - nabízená šířka přední části brusle pouze D (brusle má univerzální volný střih)

 • Bauer X INT, SR - nabízená šířka přední části brusle D i EE (brusle má univerzální volný střih)

 • X3 - INT, SR - nabízená šířka přední části brusle D i EE (střih brusle vhodný pro nízký nárt, půdorysně se brusle rozšiřuje od paty směrem k prstům)

 • X4 YTH - nabízená šířka přední části brusle pouze D (střih brusle vhodný pro nízký nárt, půdorysně se brusle rozšiřuje od paty směrem k prstům)

 • X4 JR - nabízená šířka přední části brusle D i EE (střih brusle vhodný pro nízký nárt, půdorysně se brusle rozšiřuje od paty směrem k prstům)

 • X4 INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 • X5 PRO YTH - nabízená šířka přední části brusle pouze D (střih brusle vhodný pro nízký nárt, půdorysně se brusle rozšiřuje od paty směrem k prstům)

 • X5 PRO JR -  nabízená šířka přední části brusle D i EE (střih brusle vhodný pro nízký nárt, půdorysně se brusle rozšiřuje od paty směrem k prstům)

 • X5 PRO INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 • HYPERLITE2 INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 

Všechny modely řady Supreme 2022/2023:

 • M1 JR, INT, SR - nabízená šířka přední části brusle pouze s označením D (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M3 INT, SR - nabízená šířka přední části brusle s označením D a EE (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M4 YTH - nabízená šířka přední části brusle pouze s označením D (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M4 JR - nabízená šířka přední části brusle s označením D a EE (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M4 INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 • M5 PRO YTH - nabízená šířka přední části brusle pouze s označením D (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M5 PRO JR - nabízená šířka přední části brusle s označením D a EE (střih brusle vhodný pro středně vysoký nárt, půdorysně je brusle úzká po celé své délce)

 • M5 PRO INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 • MACH INT, SR - nabízené ve FIT 1, FIT 2 a FIT 3

 

Rozdíly řad bruslí Bauer

 

Rozdíly jednotlivých řad bruslí Bauer

Každá výše uvedená řada má svou originalitu, která nespočívá pouze v designu, který je zřejmý na první pohled. Hlavní rozdíl jednotlivých řad spočívá ve tvaru/střihu boty a jde tedy o to, aby si každý zákazník dokázal vybrat řadu, která mu padne a nejlépe odráží jeho potřeby.

Tato skutečnost ale částečně již od sezony 2020/2021 neplatí, a to v případě bruslí, které jsou nabízeny ve FITech, a které již se střihy jednotlivých řad nekorespondují.

Níže - a na obrázku - představujeme střihy bruslí Bauer všech řad, které jsou v "klasických" střihách s označením "D", "EE"  případně "R", a které ale pak ve FIT značení neplatí.

Video - Představení nových střihů bruslí Bauer od sezóny 2020/2021 naleznete zde

 

Řada Bauer Supreme

Bota je skvěle anatomicky tvarovaná, díky čemuž dokonale obepíná nohu. Chodidlo je tak skvěle fixované a umožňuje maximální možný přenos odrazové energie, proto jsou brusle vhodné pro silové odrazy.

Řada Bauer Vapor

Střih boty nabízí více prostoru než Supreme, bota je širší v oblasti prstů. Dalším poznávacím znakem této řady je zkosený střih, proto se brusle hodí pro dynamický styl bruslení, pro náhlé změny směru, starty, brzdy,...).

Řada Bauer Nexus

Bota této řady nabízí širokou, objemnou konstrukci pro dokonalou kontrolu. Tato řada je vhodná pro vysoký nárt, v oblasti paty je hluboká kapsa pro zvýšení celkového pohodlí.

Řada Bauer X

Sezona 2021/2022 dále pak přináší inovované brusle této základní cenové relace s názvy Bauer X-LS (nahrazují Bauer NS) a Bauer X-LP (nahrazují Bauer NSX). Brusle nabízejí přepracovaný design a několik dalších vylepšení.

 

Aktuální nejoblíbenější modely bruslí značky Bauer:


 

Brusle CCM

Tabulka velikostí bruslí CCMU značky CCM jsou velikosti bruslí základních (rekreačních) modelů značeny pouze velikostí v EUR. Vyšší modely jsou pak stejně jako u Baueru označovány v jednotlivých číslech např. 6 (EUR 40), 6.5 (EUR 40,5) atd.

 

 

 

 

Řada CCM Tacks

Pro tuto řadu je typická černo-žlutá barevná kombinace. Tvar boty je anatomický, díky čemuž skvěle obepíná hráčovu nohu a chodidlo je perfektně fixované. Přední část brusle je střední šířky. Co se týče pevnosti boty, jsou brusle této řady nejpevnějšími v porovnání s ostatními řadami CCM. Díky těmto vlastnostem je tato řada bruslí vhodná pro agresivní silový styl bruslení.

 

Řada CCM JetSpeed

Barevně tato řada využívá kombinaci černé a červené. Tvar boty je zužující se, v oblasti špičky je bota užší. Opora paty je anatomická. Z hlediska pevnosti je tato řada tzv. "zlatý střed" mezi řadami CCM, brusle této řady nejsou ani nejtvrdší (řada Tacks), ani nejflexibilnější (Ribcor). Brusle této řady jsou vhodné pro maximalizaci rychlosti.

 

Řada CCM Ribcor

Tato řada navazuje na brusle řady Reebok, které byly dříve velmi úspěšné a vyznačovaly se technologií Pump (vzduchová kapsa v oblasti kotníku pro dofouknutí a lepší zafixování kotníku). Od sezony 2017/2018 jsou brusle řady Ribcor vyráběny bez technologie Pump. Barevně jsou brusle řešeny černo-zelenou kombinací. Tato řada nabízí flexibilní tvar, bota je tedy měkčí a více přizpůsobivá. Opora paty je symetrická.

 

zpět do poradny


HokejLevně.cz využívá pro správu webové stránky soubory cookies. Některé z nich jsou pro chod webu nezbytné, některé z nich nám pomáhají vylepšit váš uživatelský zážitek. Soubory cookies si můžete přizpůsobit podle sebe.

Více o GDPR

Souhlasím
Přizpůsobit nastavení